Colorado Vendor?

Page: < 12 Showing page 2 of 2
Author
jcheese
Double Cheeseburger
  • Total Posts : 759
  • Joined: 2011/03/05 13:00:00
  • Location: Fieldale, VA
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/04/11 20:49:43 (permalink)
djdawg

I mentioned this before and it bears repeating....and it's not because I know it all because I know nothing but someone wise told me this and I have taken it to heart.  When you sell an "experience" as opposed to hot dogs, you can charge a higher price.  Now you need to have quality dogs and not Safeway crap but after that...what does your cart look like?  Is it clean?  Does it look generic or do you have anything on it that makes you stand out and look unique?  (while still looking professional)  I'm assuming you have a menu of sorts for your dogs....do you have PICTURES of the made up dogs?  I swear I don't get how some doggers have no pics of their chili cheese dogs, etc....for cryin' out loud you're selling delicious dogs people, put some pics up! (but I digress...sorry for the rant.)  I can't tell you how many times people come to my cart and say "wow, that LOOKS delicious!"  And I can tell they are looking at the pic.  Not to compare ourselves to McDonald's, etc but you notice how they have pics of every single item they sell?  That's not by mistake...

Continuing with the experience thing.....do you put all the condiments on or do you let them do it?  (that's not an experience...that's fast food)  Do you have names for your hot dogs or do you just sell a dog and let them put on whatever they want.  Do you play some cool music that might be appropriate for your area?  (country for you?  idk...just brainstorming here...and not talking about the radio...about a specific playlist on an ipod or something that BRANDS your hot dog company)

Going back to the menu....do you use a unique font for the name of your company or is it generic?  All of that stuff makes a difference...or at least I'm convinced it does.   

 
Let's talk experience.....
I live in SWVA.   Birthplace of Country Music. My ipod shoots traditional music that gets people talkin'. It makes them linger and talk. Now we know each other. We bond and they wanna help me make a livin'.
Little things work.
#31
blisterbob
Junior Burger
  • Total Posts : 1
  • Joined: 2013/05/19 16:23:00
  • Location: mpls, MN
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/06/30 19:34:06 (permalink)
cc in nj

I just passed my operational inspection, how and where do I get things to make my cart look like yours, its fana]tastic?
#32
chefbuba
Double Chili Cheeseburger
  • Total Posts : 2014
  • Joined: 2009/06/22 16:31:00
  • Location: Near You, WA
  • Status: online
Re:Colorado Vendor? 2013/07/01 01:37:09 (permalink)
You have to go to Bayonne & see Tony, tell him Johnny Pork Beaks sent you
#33
top^dog
Hamburger
  • Total Posts : 89
  • Joined: 2008/02/18 19:17:00
  • Location: west haven, CT
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/02 16:44:43 (permalink)
Ive given my 2 cents worth before....stay at the walgreens every day!...keep a simple menu to start and adjyst after a few weeks based on what people seem to want, ask them, walgreens has a huge amount of foot traffic when i started with a cart it was in front of walgreens and increased steadly over some time
#34
brickboo
Cheeseburger
  • Total Posts : 330
  • Joined: 2012/08/17 12:35:00
  • Location: Fruita, CO
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/02 18:07:01 (permalink)
Top^Dog,
 
I don't think it's the Walgreens. I think it's the people. There are many high school students pass me every day on the way to Burger King, Taco Bell, Wendy's and McDonalds. I think 3 or 4 stopped once sometime last fall for a hotdog. They are not going to pay $2.50 for a hotdog when they can get 3 Tacos for $3 is my opinion.
 
The rest of these fast food places have $1 items too. They are also selling any size drink, read my lips, any size drink for a dollar at McDonalds the last time I looked.
 
Do they do this crap where you live? Three of them here give free drinks to seniors over 55 years of age too.
 
The cost of living like many other places is very high here too. Milk is $3.29 a gal and real Whole wheat bread is $2.49. Is this comparable to where you live? Just curious! If it weren't for the magnificent scenery all around here for hundreds of miles in every direction, I'd move in a heartbeat. I'm like between a rock and a hard place.
 
Man listening to the Gurus of Hot Dogs last year, I thought for sure a hotdog cart was going to be the answer to my prays, but it is getting close to being as hard as brickwork everyday including not making any money.
#35
slammin
Cheeseburger
  • Total Posts : 104
  • Joined: 2009/08/09 18:23:00
  • Location: Fruita, CO
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/02 18:47:47 (permalink)
I joined Roadfood in 2009. At that time my machine shop wasbarely making enough money to pay the building rent, let alone the utilities, insurance, machine payments and gas for the pickup. After 40+ years in this racket I was ready to try something new. I was going to build or buy a cart and sling dogs. I started watching the local vendors. At any given time there are 3 or 4 guys selling dogs around town including the guy at Home Depot. Few last more than one season! Almost every year someone new tries downtown Grand Junction. They get newspaper and t v coverage, then disappear in a few months. I know there are lots of great places to sling dogs in this country, but western Colorado ain't one of them. Hang in there Boo, I hope you can beat the odds.
#36
C2CD
Cheeseburger
  • Total Posts : 189
  • Joined: 2013/05/14 14:35:00
  • Location: Beech Mountain, NC
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/02 21:35:01 (permalink)
Boo have you considered high school football games? Little league games etc..?
#37
brickboo
Cheeseburger
  • Total Posts : 330
  • Joined: 2012/08/17 12:35:00
  • Location: Fruita, CO
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/02 22:21:56 (permalink)
Little league lady said she had two vendors already. If one was not going to make it she would call me. I drove down one night no vendor. A guy said the vendor had been at the JUCO games all week. He said no vendor was there for the whole week. I'm not going to go sit at the little league every night to see if the other vendor shows. I think it must be the lady in charge's son, boyfriend, husband or something is going on. This town really sucks. They tolerate bricklayer contractors around here but they don't like hot dogs or vendors for some reason.
This area is like a different planet. But the scenery is unbelievable. 
Once a lady who's husband took her all over the world while he was a Colonel in the service said they chose this place to live 
#38
top^dog
Hamburger
  • Total Posts : 89
  • Joined: 2008/02/18 19:17:00
  • Location: west haven, CT
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/02 22:54:53 (permalink)
You cant compete with taco bell or mcdonalds but you have hot dogs and sausage and they dont....hot dogs are a top five favorite food ....i see kids paying 4 or 5 bucks for these monstet type drinks....restaurants sell a 4 dollar wholesale steak for 25 bucks, and people pay, this is the season now for hot dogd not the fall so stick it out for a few months and see what happens
#39
C2CD
Cheeseburger
  • Total Posts : 189
  • Joined: 2013/05/14 14:35:00
  • Location: Beech Mountain, NC
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/03 10:01:28 (permalink)
top^dog

You cant compete with taco bell or mcdonalds but you have hot dogs and sausage and they dont....hot dogs are a top five favorite food ....i see kids paying 4 or 5 bucks for these monstet type drinks....restaurants sell a 4 dollar wholesale steak for 25 bucks, and people pay, this is the season now for hot dogd not the fall so stick it out for a few months and see what happens

I sell the crap out of Monster on my cart, I am near a college and I pay like $1.03 for them and sell them for $3.00 all day, I make the least amount of money on those than any other drink I sell, but the gas stations sell them for $2.66, so what do you do, ya know.
#40
brickboo
Cheeseburger
  • Total Posts : 330
  • Joined: 2012/08/17 12:35:00
  • Location: Fruita, CO
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/03 12:24:00 (permalink)
If you make less on the monster, what do you sell a .30 cent can of soda for?
#41
C2CD
Cheeseburger
  • Total Posts : 189
  • Joined: 2013/05/14 14:35:00
  • Location: Beech Mountain, NC
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/03 14:35:35 (permalink)
brickboo

If you make less on the monster, what do you sell a .30 cent can of soda for?

Boo I go to restaurant Depot and get a case of pierre water for $14.49 sell them for $2.00 and profit $33.51. I get a case of Evian water for $18.48 sell them at $2.00 and make a $29.32 profit, I get a case of Monster energy drinks for $28.49 sell them at $3.00 and make a $43.51 profit and I get cases of Coke, Sprite, Mt Dew, root beer for $7.75 each case 12oz can sell them for a buck and make a $16.25 profit. So My most profitable drink is the monster and the kids love them. sure I could make more selling cheap water, but why sell something I would not eat or drink? I really want to do away with the sodas but there is too much demand for it. I would love to do the San Pellegrino lemonade and blood orange sparkling drinks instead. might just add those anyway. but hope that more than answers your question 
Stay motivated and good luck
#42
brickboo
Cheeseburger
  • Total Posts : 330
  • Joined: 2012/08/17 12:35:00
  • Location: Fruita, CO
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/03 16:07:01 (permalink)
Josh,
You said, "I make the least amount of money on those (the Monsters) than any other drink I sell." Check your post!!!
I must be reading something wrong. You say you make less profit on the Monster drinks, but to me your figures say you make more profit than the other drinks. Straighten me up would ya! Sorry to be so confused, but it's easy when you're a "Cajun."
post edited by brickboo - 2013/07/03 16:10:17
#43
C2CD
Cheeseburger
  • Total Posts : 189
  • Joined: 2013/05/14 14:35:00
  • Location: Beech Mountain, NC
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/03 19:41:49 (permalink)
brickboo

Josh,
You said, "I make the least amount of money on those (the Monsters) than any other drink I sell." Check your post!!!
I must be reading something wrong. You say you make less profit on the Monster drinks, but to me your figures say you make more profit than the other drinks. Straighten me up would ya! Sorry to be so confused, but it's easy when you're a "Cajun."

You're right, I did say that in another post, I misquoted myself and said it backwards. Sorry for the confusion, sometimes after a few beers my fingers get ahead of me on the keyboard 
#44
brickboo
Cheeseburger
  • Total Posts : 330
  • Joined: 2012/08/17 12:35:00
  • Location: Fruita, CO
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/03 21:09:54 (permalink)
OK!!! So I haven't quite lost it yet. Whewwwwwwwwwww, I thought maybe my wife was right.
#45
FriedTater
Cheeseburger
  • Total Posts : 415
  • Joined: 2008/06/21 20:18:00
  • Location: Badlands of New Mexico
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/03 23:15:46 (permalink)
HotDogMafia, I question your calculations concerning profits acheived from the sell of Monster Drinks versus 12 oz. canned drinks. I`m assuming each case of Monster Drinks comes 24 to a case and so as the canned sodas. If this is correct, then figuring you make more off Monster Drinks is incorrect. Cost of product divided by selling price subtracted from 100 equals profit. So, the Monster Drinks are $28.49 divided by 24 cans equals $1.19 per can. Cost of product ($1.19) divided by selling price ($3.00) equals .396666 (or 40) subtracted from 100 equals 60%  profit. Canned drinks on the other hand are $7.75 per case divided by 24 equals 32 cents per can. Cost of product (.32 cents) divided by selling price ($1.00) equals .32 subtracted from 100 equals 68 % profit. This is not taking into account costs of ice, cups, straws or anything else given to the customer for the purchase of the drinks. Even that napkin the customer requests to wipe off the can costs YOU money. Now if the 24 count cases is of another number, say 20 to a case, all above figures are blown to heck. This is the calculation I go by to establish my prices and profit margins.I try to maintain a 77% profit margin. Happy 4th of July to all.
#46
C2CD
Cheeseburger
  • Total Posts : 189
  • Joined: 2013/05/14 14:35:00
  • Location: Beech Mountain, NC
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/04 00:28:30 (permalink)
FriedTater

HotDogMafia, I question your calculations concerning profits acheived from the sell of Monster Drinks versus 12 oz. canned drinks. I`m assuming each case of Monster Drinks comes 24 to a case and so as the canned sodas. If this is correct, then figuring you make more off Monster Drinks is incorrect. Cost of product divided by selling price subtracted from 100 equals profit. So, the Monster Drinks are $28.49 divided by 24 cans equals $1.19 per can. Cost of product ($1.19) divided by selling price ($3.00) equals .396666 (or 40) subtracted from 100 equals 60%  profit. Canned drinks on the other hand are $7.75 per case divided by 24 equals 32 cents per can. Cost of product (.32 cents) divided by selling price ($1.00) equals .32 subtracted from 100 equals 68 % profit. This is not taking into account costs of ice, cups, straws or anything else given to the customer for the purchase of the drinks. Even that napkin the customer requests to wipe off the can costs YOU money. Now if the 24 count cases is of another number, say 20 to a case, all above figures are blown to heck. This is the calculation I go by to establish my prices and profit margins.I try to maintain a 77% profit margin. Happy 4th of July to all.

I don't do all that math at all. I figure it cost $28.49 for 24 16oz Monster energy drinks sold at $3.00 each = $72.00. $72.00 - $28.49 = $43.51 I.E. the profit I made after subtracting the cost. how is that not accurate. The sodas was figured the same way. I don't do cups or straws, and I never hand out a napkin if someone just buys a drink and nothing else
#47
FriedTater
Cheeseburger
  • Total Posts : 415
  • Joined: 2008/06/21 20:18:00
  • Location: Badlands of New Mexico
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/04 12:23:17 (permalink)
HotdogMafia, one more time then I`m done. You purchase Monster Drinks for $28.49 case/24 and profit $43.51 case. To make things almost equal, if you purchased 4 cases of soda, it would cost you $31.00. You pay $2.51 more for 96 drinks instead of 24 drinks. So spending an extra $2.51 gives you 96 drinks selling at $1.00 each equals $65.00 profit. Thats $21.45 more than you make selling Monster drinks. Looks good on paper, uh? Have a Happy 4th everyone.
#48
C2CD
Cheeseburger
  • Total Posts : 189
  • Joined: 2013/05/14 14:35:00
  • Location: Beech Mountain, NC
  • Status: offline
Re:Colorado Vendor? 2013/07/04 12:28:11 (permalink)
FriedTater

HotdogMafia, one more time then I`m done. You purchase Monster Drinks for $28.49 case/24 and profit $43.51 case. To make things almost equal, if you purchased 4 cases of soda, it would cost you $31.00. You pay $2.51 more for 96 drinks instead of 24 drinks. So spending an extra $2.51 gives you 96 drinks selling at $1.00 each equals $65.00 profit. Thats $21.45 more than you make selling Monster drinks. Looks good on paper, uh? Have a Happy 4th everyone.

Dude I am lost, but it is all good, and happy Independance day to you and everyone else as well.
#49
Page: < 12 Showing page 2 of 2
Jump to:
© 2014 APG vNext Commercial Version 5.1