The most memorable local eateries along the highways and back roads of America
Sign In | Register for Free!
Restaurants Recipes Forums EatingTours Merchandise FAQ Maps Insider
Forum Themes:
Welcome !

 Do the Math

Author Message
bevdrincer

  • Total Posts: 17
  • Joined: 1/17/2009
  • Location: Eldersburg, MD
Do the Math Wed, 01/28/09 5:40 PM (permalink)
You know if you do the math:-

Bottled water = $8.00 per gallon and a Cafe Latte = $24.00 per gallon.

How much is Gas?!!
 
#1
    chewingthefat

    • Total Posts: 6093
    • Joined: 11/22/2007
    • Location: Emmitsburg, Md.
    Re:Do the Math Wed, 01/28/09 5:44 PM (permalink)
    bevdrincer


    You know if you do the math:-

    Bottled water = $8.00 per gallon and a Cafe Latte = $24.00 per gallon.

    How much is Gas?!!

     
    So true, only after 2 mugs of gas, I feel kinda woozy!


     
    #2
      bevdrincer

      • Total Posts: 17
      • Joined: 1/17/2009
      • Location: Eldersburg, MD
      Re:Do the Math Wed, 01/28/09 5:58 PM (permalink)
      Here you go.

      My Fav drink is Red bull Energy Drink
      I pay $2.39 at the local 7-11 store for 8.3oz

      There are 128 oz in 1 Gallon
      This equates to 15.4 cans

      Therefore Red Bull costs me $36.00 per gallon

      OUCH! Now I'm going on the town to find me a rich woman.

      How much is your Drink per Gal?
       
      #3
        HPlatz

        • Total Posts: 103
        • Joined: 8/2/2007
        • Location: State College, PA
        Re:Do the Math Wed, 01/28/09 6:53 PM (permalink)
        I don't often drink 12 gallons of Red Bull in a day but I can burn that much driving.  I guess I never understood this comparison about how soda (or whatever) was more expensive than gas.  I don't need 50 gallons of soda a week, but I do need that much gasoline. 
         
        #4
          CCinNJ

          • Total Posts: 7743
          • Joined: 7/24/2008
          • Location: Bayonne, NJ
          Re:Do the Math Wed, 01/28/09 7:53 PM (permalink)
          A  1.5 oz. shot of alcohol (no top shelf) sells for $3.00 (on average) in these parts.
           
          There are roughly 85 shots to a gallon.
           
          85 x 3 = $255 per gallon
           
          #5
            beijinger

            • Total Posts: 180
            • Joined: 2/16/2008
            • Location: bellingham, WA
            Re:Do the Math Wed, 01/28/09 7:59 PM (permalink)
            8 ounce real sugar glass bottle coca cola 1 yuan 14.2 cents or roughly $2.26 a gallon but does a job on the engine
             
            #6
              bevdrincer

              • Total Posts: 17
              • Joined: 1/17/2009
              • Location: Eldersburg, MD
              Re:Do the Math Wed, 01/28/09 8:21 PM (permalink)
              That's funny
               
              #7
                jvsmom

                • Total Posts: 462
                • Joined: 5/11/2001
                • Location: Braintree, MA
                Re:Do the Math Wed, 01/28/09 8:33 PM (permalink)
                I have always thought that was a ridiculous comparison as well.  They're completely different things.  And it doesn't make anyone feel any better when gas is $4 a gallon.
                 
                #8
                  bevdrincer

                  • Total Posts: 17
                  • Joined: 1/17/2009
                  • Location: Eldersburg, MD
                  Re:Do the Math Wed, 01/28/09 8:55 PM (permalink)
                  I agree it is a ridiculous comparison, and thanks for pointing out that they are different things, I almost chugged on some cheap gas.   As ridiculous as it may be,  it is also somewhat interesting as there are certain and obvious similarities. 
                   
                  #9
                    Foodbme

                    • Total Posts: 9542
                    • Joined: 9/1/2006
                    • Location: Gilbert, AZ
                    Re:Do the Math Wed, 01/28/09 8:55 PM (permalink)
                    Circle K coffee---A 20 oz refill with tax -96 cents. 
                    6.4 -cups in a gallon
                    Cost per Gallon -  $6.14 ( But that includes Cream & Sweet/low, a cup and a lid!)
                    <message edited by Foodbme on Wed, 01/28/09 8:57 PM>
                     
                    #10
                      Grillnut

                      • Total Posts: 147
                      • Joined: 9/18/2008
                      • Location: East Berlin, PA
                      Re:Do the Math Thu, 01/29/09 3:49 PM (permalink)
                      bevdrincer

                      You know if you do the math:-

                      Bottled water = $8.00 per gallon and a Cafe Latte = $24.00 per gallon.

                      How much is Gas?!!


                      Actually, it depends on what kind of bottled water you buy.  I just bought four gallon-size bottles of no-name/storebrand spring water for $0.79 each.  The last time gas cost that little, people still called me "Miss" instead of "Ma'am!"
                       
                      #11
                        PapaJoe8

                        • Total Posts: 5504
                        • Joined: 1/13/2006
                        • Location: Dallas... DFW area
                        Re:Do the Math Thu, 01/29/09 7:26 PM (permalink)
                        If only we could find a way to make gas drinkable. :~0
                        Joe
                         
                        #12
                          ChiTownDiner

                          Re:Do the Math Thu, 01/29/09 7:53 PM (permalink)
                          Would give new meaning to lighting farts...
                           
                          #13
                            Online Bookmarks Sharing: Share/Bookmark

                            Jump to:

                            Current active users

                            There are 0 members and 1 guests.

                            Icon Legend and Permission

                            • New Messages
                            • No New Messages
                            • Hot Topic w/ New Messages
                            • Hot Topic w/o New Messages
                            • Locked w/ New Messages
                            • Locked w/o New Messages
                            • Read Message
                            • Post New Thread
                            • Reply to message
                            • Post New Poll
                            • Submit Vote
                            • Post reward post
                            • Delete my own posts
                            • Delete my own threads
                            • Rate post

                            2000-2014 ASPPlayground.NET Forum Version 3.9
                            What is Roadfood?  |   Privacy Policy  |   Contact Roadfood.com   Copyright 2011 - Roadfood.com