Event Prices

Author
ohman
Cheeseburger
  • Total Posts : 262
  • Joined: 2004/06/19 18:54:00
  • Location: Worcester, MA
  • Status: offline
2005/07/26 23:10:56 (permalink)

Event Prices

I have a small event to do for the next 4 days, how much more do you vendors mark up prices? If I sell a dog for 1.50 and a sausage for 3.00 everyday, how much more at a event?

#1

7 Replies Related Threads

    cowboy bob 2
    Cheeseburger
    • Total Posts : 101
    • Joined: 2004/08/31 18:40:00
    • Location: Lancaster, PA
    • Status: offline
    RE: Event Prices 2005/07/27 18:31:06 (permalink)
    I sell a Sabrette hot dog every day for $1.50. If I were to take that dog to an event I'd do $2.00 I have been invited to an event in Sept at 10% of sales rent. I will be the only food vendor. A car show. If it rains no loss, except my time. I have a lot of food in storage anyway. None of my current supply of perishable food lasts more than 2 weeks, It turns over so fast. 100 to 150 dogs a day 50 Hamburgers a day 20 lbs of ff every week. Here is a trick also for your condiments that are outside for customers use. put the containers inside of a larger container with Ice and change often. This keeps the cond. fresher.
    Cowboy Bob 2
    #2
    Caramel Copper
    Hamburger
    • Total Posts : 66
    • Joined: 2005/06/21 13:38:00
    • Location: Hogansville, GA
    • Status: offline
    RE: Event Prices 2005/07/28 14:41:33 (permalink)
    You are, CBB, with out a doubt the most genuine poster on this forum.


    Copper

    PS edited to say: I know that sounds mushy, but most folks wouldn't say how much they sold and what they sold it for, or given away as many secrets as you have to me personally and to others, thanks.
    #3
    UncleVic
    Sirloin
    • Total Posts : 6025
    • Joined: 2003/10/14 14:56:00
    • Location: West Palm Beach, FL
    • Status: offline
    RE: Event Prices 2005/07/29 04:20:12 (permalink)
    Good start would be figuring out the extra costs that will be associated with the event (Such as fees, more fuel you'll be using, electric (gas for a generator if need be), extra ice for them extra hours, tent rental if ya need one... Then there's the competition factor.. You dont want to price yourself out of range either.. Have a buddy go walk the circuit and see whats going for what, then maybe adjust if need be. Also, see if you can figure out attendence counts (from previous events).. My guess would be a 450% food cost. If you have the room, have some impulse items (popcorn, chips, gum, asprin, antacid) available also (For those that are not really hungry)...
    #4
    V960
    Double Chili Cheeseburger
    • Total Posts : 2429
    • Joined: 2005/06/17 09:25:00
    • Location: Kannapolis area, NC
    • Status: offline
    RE: Event Prices 2005/08/02 12:17:28 (permalink)
    We go 500% for basic food costs but put out a MUCH better set of condiments than everyone else. Aslo put out some fruit and fried pies that take no time the day of the event but bring in a good return.
    #5
    Stephen Rushmore Jr.
    Fire Safety Admin
    • Total Posts : 2125
    • Joined: 2000/04/16 18:19:00
    • Location: Rye, NY
    • Status: offline
    RE: Event Prices 2005/08/02 13:48:01 (permalink)
    By 500% food costs I assume you mean 20%. 5x the price of food. Cost should really be expressed as a percentage of revenue.
    #6
    V960
    Double Chili Cheeseburger
    • Total Posts : 2429
    • Joined: 2005/06/17 09:25:00
    • Location: Kannapolis area, NC
    • Status: offline
    RE: Event Prices 2005/08/02 15:16:04 (permalink)
    Just trying to follow Uncle Vics format. But yes you are correct...5x original cost of raw materials w/o counting condiments which usually accout for another 1-10% depending on the crowd.
    #7
    V960
    Double Chili Cheeseburger
    • Total Posts : 2429
    • Joined: 2005/06/17 09:25:00
    • Location: Kannapolis area, NC
    • Status: offline
    RE: Event Prices 2005/08/02 18:44:36 (permalink)
    All made products are priced at least 5x raw food cost. Labor and raw materials x 5. NOTHING I serve is frozen. Got to get it frozen it don't get served. Shrimp included. Slaw is done the night before, fried pies also.

    Shrimp and fish kabobs go for at least 10x cost. Labor is expensive and my product commands a price.
    #8
    Jump to:
    © 2014 APG vNext Commercial Version 5.1