Do the Math

Post
bevdrincer
Junior Burger
2009/01/28 17:40:22
You know if you do the math:-

Bottled water = $8.00 per gallon and a Cafe Latte = $24.00 per gallon.

How much is Gas?!!
Re:Do the Math 2009/01/28 17:44:14
bevdrincer

You know if you do the math:-

Bottled water = $8.00 per gallon and a Cafe Latte = $24.00 per gallon.

How much is Gas?!!

 
So true, only after 2 mugs of gas, I feel kinda woozy!


bevdrincer
Junior Burger
Re:Do the Math 2009/01/28 17:58:45
Here you go.

My Fav drink is Red bull Energy Drink
I pay $2.39 at the local 7-11 store for 8.3oz

There are 128 oz in 1 Gallon
This equates to 15.4 cans

Therefore Red Bull costs me $36.00 per gallon

OUCH! Now I'm going on the town to find me a rich woman.

How much is your Drink per Gal?
HPlatz
Cheeseburger
Re:Do the Math 2009/01/28 18:53:31
I don't often drink 12 gallons of Red Bull in a day but I can burn that much driving.  I guess I never understood this comparison about how soda (or whatever) was more expensive than gas.  I don't need 50 gallons of soda a week, but I do need that much gasoline. 
CCinNJ
Sirloin
Re:Do the Math 2009/01/28 19:53:13
A  1.5 oz. shot of alcohol (no top shelf) sells for $3.00 (on average) in these parts.
 
There are roughly 85 shots to a gallon.
 
85 x 3 = $255 per gallon
beijinger
Cheeseburger
Re:Do the Math 2009/01/28 19:59:52
8 ounce real sugar glass bottle coca cola 1 yuan 14.2 cents or roughly $2.26 a gallon but does a job on the engine
bevdrincer
Junior Burger
Re:Do the Math 2009/01/28 20:21:37
That's funny
jvsmom
Cheeseburger
Re:Do the Math 2009/01/28 20:33:48
I have always thought that was a ridiculous comparison as well.  They're completely different things.  And it doesn't make anyone feel any better when gas is $4 a gallon.
bevdrincer
Junior Burger
Re:Do the Math 2009/01/28 20:55:21
I agree it is a ridiculous comparison, and thanks for pointing out that they are different things, I almost chugged on some cheap gas.   As ridiculous as it may be,  it is also somewhat interesting as there are certain and obvious similarities. 
Foodbme
Porterhouse
Re:Do the Math 2009/01/28 20:55:53
Circle K coffee---A 20 oz refill with tax -96 cents. 
6.4 -cups in a gallon
Cost per Gallon -  $6.14 ( But that includes Cream & Sweet/low, a cup and a lid!)
post edited by Foodbme - 2009/01/28 20:57:19
Grillnut
Cheeseburger
Re:Do the Math 2009/01/29 15:49:43
bevdrincer
You know if you do the math:-

Bottled water = $8.00 per gallon and a Cafe Latte = $24.00 per gallon.

How much is Gas?!!


Actually, it depends on what kind of bottled water you buy.  I just bought four gallon-size bottles of no-name/storebrand spring water for $0.79 each.  The last time gas cost that little, people still called me "Miss" instead of "Ma'am!"
PapaJoe8
Sirloin
Re:Do the Math 2009/01/29 19:26:15
If only we could find a way to make gas drinkable. :~0
Joe
ChiTownDiner
Filet Mignon
Re:Do the Math 2009/01/29 19:53:31
Would give new meaning to lighting farts...